Plitwickie Jeziora

Będąc  w Chorwacji  polecamy przeznaczyć jeden dzień  na zwiedzanie  Parku Narodowego Jezior Plitwickich  – miejsce wspominane w wielu relacjach z Chorwacji,  znajduje się w każdym przewodniku .

Wybierając się nad Jeziora Plitwickie warto być już na miejscu przed otwarciem wejścia, w sezonie turystycznym naprawdę można trafić na bardzo długie kolejki  do kas biletowych… a to dopiero początek ponieważ w samym parku kolejki tworzą się również do przepraw na jeziorach. Wybierając się z rana  możemy dłużej nacieszyć się pięknem przyrody parku które niestety w godzinach szczytu ginie w tłumach przemieszczających się turystów, a szum wody zamienia się w szmer rozmów.
Park posiada dwa osobne wejścia, my wybraliśmy wejście nr 2. Z biletem wejściowym otrzymujemy małą mapę parku, która pomaga nam zorientować się w której części parku jesteśmy. Dodatkowo otrzymujemy kilka proponowanych tras wraz z orientacyjnym czasem przejść. Bilety należy zachować, są wymagane  do skorzystania z przeprawy promem, transportem  elektrycznym  pociągiem oraz czasami strażnik prosi o okazanie biletu – przytrafiło nam się to raz w środku trasy. Przy wejściu do Parku widoczne są również tablice z proponowanymi mapami tras oraz orientacyjnymi czasami przejść. Dzięki temu bez wcześniejszego zapoznawania się z mapą każdy znajdzie trasę dopasowaną do siebie, czasu jaki może poświęcić.

Większość trasy pokonujemy pieszo  korzystając ze ścieżek, drewnianych pomostów, a także pływając  niewielkim stateczkiem  po największym jeziorze – wszystko w cenie biletu wstępu.  Dodatkowo mamy możliwość transportu w obrębie parku korzystając z elektrycznego „pociągu”. Jest to elektryczny samochód ciągnący za sobą wagoniki z turystami.
Ze względu na długość trasy, podejścia oraz panujący klimat polecamy zabrać ze sobą wodę i prowiant. W samym parku będziemy mieli dwa miejsca gdzie można ewentualnie  kupić coś do jedzenia lub picia. Dodatkowo w parku znajdziemy miejsca gdzie można wypożyczyć łódeczki i popływać  po krystalicznie czystej wodzie, lub zatrzymać się na piknik w otoczeniu pięknej przyrody.

Ze znalezieniem noclegu nie ma problemy ponieważ w okolicy Jezior Plitwickich znajduje się wiele domów,  które oferują noclegi  oraz duży camping który polecamy – Camping Borje.Booking.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *